V čom spočíva ergonómia písania?

V čom spočíva ergonómia písania?

Ergonómia je v poslednom čase často skloňované slovo, ktoré sa používa väčšinou v spojení s pracovným procesom, nanajvýš sedením. Ergonómia sedenia je jednou z najdôležitejších oblastí ergonómie, no tá sa prejavuje vo všetkých aspektoch života, v činnostiach a postupoch, teda aj v písaní.  Cieľom ergonómie je používanie takých predmetov a nástrojov, ktoré čo najlepšie zodpovedajú človeku a jeho dispozíciám.

Ergonómia písania predstavuje písanie, pri ktorom sedíte na správne tvarovanej stoličke, stôl máte v potrebnej výške, lakeť dostatočne podopretý a pero optimálne tvarované, aby vám ideálne sedelo v ruke. Ergonómia sa pozerá na človeka ako na celok, ktorý je v rovnováhe vtedy, keď sú v rovnováhe jednotlivé jeho časti. Preto aj ergonomické písanie musí spĺňať všetky požiadavky, aby bolo efektívne. Pri uvedených aspektoch sa človek tak rýchlo neunaví, nepociťuje bolesti v zápästí, tŕpnutie svalov krčnej chrbtice, bolesti chrbta. Pokiaľ na ergonómiu sedenia a písania neberieme ohľad, všetky uvedené ťažkosti nás skôr či neskôr postretnú a zbaviť sa ich vôbec nie je jednoduché.

Ergonomicky tvarované pero má špeciálne upravený tvar, veľkosť a hmotnosť, čím ideálne sedí v ruke. Ergonómiu podporuje aj rozlíšenie variantu pre ľavákov a pravákov – ergonomické pero pre ľavákov je tvarované na uchopenie ľavou rukou, so zrkadlovým úchopom oproti pravoruko orientovanému peru.

Nevhodné pero dokáže odbúravať pozornosť od podstatných vecí, nakoľko dieťa nemá uspokojené základné potreby a cíti sa nepohodlne. Naopak ergonomické pero umožňuje sústrediť sa dlhšiu dobu, dieťa nie je unavené, nemá bolesti a písanie, kreslenie a iné činnosti ho bavia viac a dlhšiu dobu. Úspech v škole teda závisí nie len, ale aj od správneho tvaru pera.

Venujte preto príprave do školy náležitú pozornosť. Vyberajte školské potreby pre prváka dôkladne a s rozvahou. Len tak môžete ukázať vašim deťom správnu cestu k zdravému životnému štýlu. Ergonómia nie je len moderná záležitosť, ktorá o chvíľu odznie. Je to klasika budúcnosti, ktorá určite má v našich životoch svoje miesto.

Tento článok bol zaradený do Všeobecné.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>