Školské tašky a batohy

Školské tašky či školské aktovky sú nielen v prípade prvákov osobitná kapitola. Rôzne druhy, tvary, veľkosti, design, to všetko vás môže ovplyvniť pri výbere, ktorý nie je jednoduchý. Školské aktovky sú veľmi dôležité pre správny vývoj chrbtice dieťaťa. Preto nie je vhodné, aby deti nosili nevystužené vaky, prípadne tašky cez rameno.

Správne školské tašky / školské aktovky pre vaše deti by mali spĺňať nasledovné vlastnosti:

  1. Vhodný tvar a váha – školská taška nesmie byť pre prváka príliš veľká ani príliš ťažká. Anatomicky tvarované školské tašky sú prispôsobené tvaru chrbtice, čím umožňujú pravidelnejšie rozloženie váhy a zdravšie nosenie.
  2. Správna veľkosť – na druhej strane školská aktovka musí byť dostatočne veľká a priestranná, aby sa do nej zmestili všetky potrebné školské potreby, aby ich dieťa nemuselo nosiť v rukách a v dodatočných vreckách.
  3. Efektívne usporiadanie – vnútorné usporiadanie je pre školské aktovky veľmi dôležité. Príručné vrecká na desiatu, fľašu, hygienické potreby a dostatočne veľký priestor na zošity a učebnice je základom pre správne a praktické uloženie vecí v rámci aktovky.
  4. Zdravotne nezávadné a vyhovujúce materiály, z ktorých sú vyrobené školské tašky nesmú uvoľňovať do ovzdušia nežiaduce látky.
  5. Nosené na chrbte – optimálne traky s možnosťou upravenia dĺžky umožňujú nosenie aktovky na chrbte, čo zabezpečuje rovnomerné zaťaženie chrbtice dieťaťa.
  6. Životnosť – kvalitná aktovka by mala mať určitú výdrž vzhľadom na opotrebenie.
  7. Design až na koniec – rôzne rozprávkové či filmové motívy ovplyvňujú deti. Rodičia sa však musia pozerať v prvom rade na kvalitu.

Aj keď mnohí rodičia kupujú školské aktovky ako prekvapenie, odporúčame absolvovať tento nákup radšej spolu s dieťaťom. Len pri vyskúšaní môžeme vybrať tú správnu školskú tašku pre prváčika, ktorá bude praktická a pekná zároveň. Veď nakoniec, je to nový doplnok v živote vášho drobca, ktorý by sa mu mal páčiť natoľko, aby ho rád nosil.