Školské potreby pre prváka

Prvý rok v škole je náročný nielen pre dieťa, ale aj pre rodičov. Zmena z dieťaťa na žiaka je veľká, a preto je nevyhnutné venovať jej náležitú pozornosť. Prípravy na prvý ročník zahŕňajú aj prípravy na zabezpečenie potrebných školských potrieb. Aby ste nezabudli na nič dôležité a aby mal váš prváčik v škole všetky potrebné školské pomôcky, poradíme vám, kde začať. V spolupráci so školou a s vyučujúcimi pre vás pripravíme praktický zoznam pomôcok, spracovaný do formy objednávkového lístka. Objednaním sady školských potrieb určite nezabudnete na žiadne nevyhnutné školské potreby pre vášho prváka a budete môcť začať školský rok bez starostí a stresu.

Úvod školského roka

Prinášame vám pár dobrých rád, ktoré sa pred každým začiatkom školského roka, nielen toho prvého, určite zídu.

 • Radšej skôr ako neskoro – školské potreby pre prváka zadovážte v dostatočnom časovom predstihu.
 • Myslite aj na zásoby – ceruzky, perá, gumy, zošity – majte pripravené aj do rezervy. Školské potreby pre prváka sa zo začiatku míňajú viac.
 • Uprednostnite kvalitu – pri nákupe školských potrieb pre vášho prváčika zvážte, ako sa s nimi bude pracovať a ako dlho dieťaťu vydržia. Na kvalitnej investícii ušetríte viac – času aj prostriedkov – ako na lacnom nákupe.
 • Účel versus design – školské potreby a pomôcky majú v prvom rade splniť účel, na ktorý sú potrebné. Design deti láka, no účelnosť nezvýši.
 • Podpíšte, čo sa dá – všetky školské potreby pre prváka by mali byť podpísané jeho menom, s označením triedy. Praktické a efektívne pri stratách a nálezoch.
 • Nezabúdajte na prázdne bruško – pravidelná strava je v období vývoja veľmi dôležitá. Aby váš prváčik v škole nehladoval, medzi jeho školské potreby zaraďte aj fľašu na nápoj, či box na desiatu.

Správajte sa ekologicky – podľa možnosti uprednostnite školské potreby nielen pre prváka z recyklovaných či recyklovateľných materiálov. Pre školské vyučovanie sú vhodné a zároveň tak podporíte vzťah k prírode a vychovávate vaše dieťa správnym smerom.

Základné a doplnkové školské potreby pre prváka

Školské potreby pre prváka by mali obsahovať:

a) základné školské potreby

b) doplnkové školské potreby

c) ďalšie školské potreby:

 • Písacie potreby – pero a handrička na utieranie pera, ceruzky – obyčajné aj farebné, guma – mäkká biela, strúhadlo s uzavretým zásobníkom na odpad.
 • Peračník – dostatočne veľký na všetky potrebné veci, no nie zbytočne veľký, aby dieťa nezaťažoval.
 • Nožnice – so zaoblenými špicmi.
 • Obaly na zošity – najlepšie priesvitné, ktoré zabezpečia rýchlu a ľahkú orientáciu v zošitoch.
 • Box (dosky) na zošity – na usporiadanie zošitov v taške. V doskách sú zošity zároveň chránené proti poškodeniu a dieťa ich má vždy po ruke.

Ďalšie doplnkové školské potreby:

 • Hygienické potreby – počas pobytu dieťaťa v škole netreba zabúdať ani na hygienu. Toaletný papier, mydlo, uterák, papierové vreckovky, servítky, obrúsok na desiatu, to všetko by ste mali pribaliť vášmu prvákovi k ostatným školským potrebám.
 • Prezuvky a vrecúško na prezuvky – pevné papuče, ktoré sa nevyzúvajú, z priedušných materiálov a s nešmykľavou podrážkou poskytnú vášmu dieťaťu možnosť pohodlného a bezpečného pohybu. Priedušné a umývateľné vrecko na prezuvky s možnosťou zavesenia by malo byť dostatočne veľké.

Školské potreby na špecializované predmety:

 • Odev a vrecúško na telesnú výchovu – medzi školské potreby pre prváka patrí aj vybavenie a oblečenie na pohybové aktivity. Tenšie tepláky, krátke šortky, tričko s krátkym, prípadne s dlhým rukávom, tepláková bunda a ponožky, to všetko by malo byť z prírodných priedušných materiálov, aby ste predišli nežiaducim účinkom umelého odevu v prípade spotenia. Pohodlné tenisky sú dôležité pre bezpečný pohyb dieťaťa počas pohybových aktivít. Odev na telesnú výchovu je vhodné skladovať v priedušnom, dostatočne veľkom vrecku na zavesenie a pravidelne ho prať.
 • Školské pomôcky, odev a vrecúško na výtvarnú výchovu