Máte doma ľaváka?

Ľavorukosť dnes už nie je považovaná za hendikep ako v minulosti, no kvôli neustálej prevahe pravákov môžu mať bežné pomôcky v každodennom živote často problematické použitie. Ľaváci dnes predstavujú 10 % populácie, čo je relatívne dosť veľké percento, no zvyšných 90% pravoruko-orientovaných jedincov si svet stále prispôsobuje na svoj obraz. A ten je vpravo.

Ľavák je ovládaný pravou časťou mozgu, ktorá má na starosti umelecké a vizuálne myslenie, priestorové videnie, predstavivosť, kreativitu alebo nadpriemerné rečové schopnosti. Preto sú ľaváci citliví a kreatívni a často dominujú v umelecky zameraných oblastiach. Ľavá mozgová hemisféra sa zas orientuje na matematické schopnosti, logiku, vedecké myslenie alebo písanie, čo je u ľavákov slabšia stránka.

Nič však nie je len čierne alebo biele, preto nezúfajte ak je váš prváčik ľavák. Možno bude kreatívnejší ako jeho pravorukí spolužiaci. Zabezpečiť vhodné školské potreby pre ľavákov dnes už nie je žiadny problém. Dnešný trh myslí na všetkých a ľavákom prispôsobuje aj školské potreby a pomôcky. Preto majú dnešní ľaváci rovnaké príležitosti a podmienky ako ich pravorukí rovesníci.

Aby ste predišli nesprávnemu použitiu a následným problémom, je vhodné ľaváka od začiatku učiť na školské potreby pre ľavákov. Nevhodné tvarovanie zapríčiňuje nielen nevhodné držanie, ale aj použitie a následne krivenie ruky a chrbtice a môže vyvolať zdravotné problémy.

Ľaváci a problémy v pravorukom svete 

Aké problémy môžu nastať pri použití školských pomôcok určených pre praváka?

 • písanie– je najviditeľnejším problémom, nie však jediným. Nevhodne ergonomicky tvarované pero je príčinou nesprávneho držania a následne problematického použitia pera.
  • sklon písma – vpravo naklonené písmo je pre ľaváka problém. Sklon písma ľavákov je skôr rovný, čo je v konečnom dôsledku čitateľnejšie.
  • atramentové pero – machule od začiatku do konca. Nevyriešiteľný problém pri písaní zľava doprava.
 • meranie pravítko  má stupnicu orientovanú zľava doprava, teda výhodne pre pravákov. Ľavák pri jeho použití musí postupovať opačne.
 • rysovanie – ťahať čiaru od konca na začiatok chce veľkú dávku prispôsobenia sa.
 • strihanie – pravoruké nožnice sa nielen ťažko držia, ale ich použitie sťažujú aj opačne nabrúsené nože.

sedenie s pravákom – prozaickým, ale často vážnym problémom je sedenie s pravákom v dvojmiestnej respektíve viacmiestnej lavici. Obmedzovanie priestoru je v tomto prípade nepríjemné a riešením je sedenie ľavákov a pravákov spolu.

Ľaváctvo však nie je len o písaní. Ľavák robí aj ostatné činnosti inštinktívne zo strany, ktorá mu je bližšia, teda z ľavej.

 

Školské potreby pre ľavákov:

 • pero pre ľaváka - plniace perá s rýchloschnúcim atramentom, ergonomicky tvarované perá určené pre ľavákov, pero so spevneným hrotom
 • strúhadlo pre ľaváka – opačne osadený nôž umožňuje ľavákovi strúhať ceruzky jemu prirodzeným smerom.
 • pravítko pre ľaváka – číslovanie stupnice sprava doľava uľahčí rysovanie bez zbytočného odčítavania od konca.
 • nožnice pre ľaváka – opačne vsadené nože umožňujú vidieť strihané bez zbytočných prestávok a kontrol.
 • peňaženky pre ľaváka – priehradky sú umiestnené zrkadlovo, čo uľahčuje manipuláciu.
 • ďalšie praktické pomôcky určené pre ľavákov, ktoré sú dnes bežne k dispozícii sú napríklad škrabka na zemiaky, otvárač konzerv, vývrtky na fľaše, skladací meter, záhradnícke nožnice a mnohé iné.
Tento článok bol zaradený do Všeobecné.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>